Apple Watch gerçekten hayat kurtarıyor mu?

Apple Watch gerçekten hayat kurtarıyor mu?Apple Watch ile hayatı kurtulan birçok insan daha önce haberlere konuk oldu.Ancak Watch Series 4 ile birlikte akıllı saatin EKG çekebiliyor hale gelmesi sağlık konusunda Apple'ın sağladığı ilerlemeyi gözler önüne serdi.Peki, EKG çekebilir hale gelen Apple Watch gerçekten hayatı tehlikede olan insanları kurtarmayı başarıyor mu?

Apple Watch ile 2000 kişide kalp ritim bozukluğu tespit edildi!

Bunu test etmek için yaklaşık 400 bin Apple Watch kullanıcısının katıldığı bir çalışmaya imza atıldı.Apple ve Stanford Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmanın sonuçları New Orleans'taki Amerikan Kardiyoloji Koleji'ndeki toplantıda paylaşıldı.


Bu kapsamda çalışmaya katılan 2000 kullanıcıda kalp ritminin düzensiz olduğuna dair uyarılar çıktı.ABD'de kalp ritim bozukluğunun yol açtığı sorunlar nedeniyle yılda yaklaşık 130 bin kişinin kaybettiği belirtilirken müdahale edilmemesi halinde felç, kan pıhtılaşması, kalp yetmezliği ve  diğer ciddi sorunlar meydana geliyor.

Çalışmaya katlan ve düzensiz kalp ritmi uyarısı alan kullanıcılardan sadece yüzde 57'si en yakınsağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım aldı.Bu rakam şaşırtıcı gelebilir, ancak yüzde 43'lük bölümün Watch'ın uyarıları görmeden geldiği tespit edildi.

https://www.yayinsaati.com/p/dw2.html

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.