KYK Borçları Silinecek Mi ?

KYK Borçları Silinecek Mi ?


Kredi ve Yurtlar Kurumu  üniversite öğrencilerinin geri ödemeli burs borçlarının silinmesi teklifi son günlerde sürekli gündemde yer alıyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı sahur programında gençlerin sorularını yanıtladı.Burada KYK geri ödemeli burs borçları hakkında açıklama yaptı.


Erdoğan.bir öğrencinin öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili sorusu üzerine şunları söyledi:


"Ben sana Erdoğan cevabı mı vereyim,İnce cevabı mı vereyim veya diğerleri gibi mi cevap vereyim? Eğer 'Erdoğan cevabı verin'derseniz ben size en doğrusunu konuşurum.Burs karşılıksız.Biliyorsunuz kredi,belli devlet imkanlarının gençlerimiz için üniversiteyi bitirdikten sonra onlara yeni bir süreç açabilmek için temin edilmiş yöntemdir.Ünivetsiteni bitirdin,iş bulana kadar ödeme var mı,yok.

"Yapamayacağımız Bir Şeyin Sözünü Vermeyelim"Kyk Borç Gecikme Faizleri Siliniyor


Hükümet yeniden yapılandırmayla birlikte öğrenim kredisi borcu olan 300 bin öğrencinin yüzünü güldürecek bir karar aldı.Karar kapsamında öğrencilerin 3.9 milyar liralık kredi borcu yeniden yapılandırılacak.Öğrencilerden eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacak.

Açıklamalarda bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu , "Üniversite eğitimi süresince öğrenim kredisi almış ancak mezuniyetinden 2 yıl sonra ödemesini gerçekleştirmeyen öğrencilere gecikme zammı alınmayacak.Önümüzdeki dönemde Maliye Bakanlığına başvuru yapacak olan öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacak" diye konuştu.

Başvuru Maliye'ye 

Öğrenim kredisi borcunu gecikme faizi silinmiş olarak ödeyecek öğrencilerin yeni dönemde Maliye bakanlığına başvuru yapmaları gerekiyor.Bakanlığa müracaatla birlikte öğrencilere yeni dönem ödeme takvimleri faizler silinmiş halde sunulacak.Kredi borçlarının yapılandırmasından yaklaşık 1 milyon 37 bin öğrenci yararlanacak.Öğrencilerin 3.9 milyar liralık kredi borcunu yapılandırması sağlanacak


Yorum Gönder

0 Yorumlar